Lepsza wersja siebie. Work planning pod okiem coacha


NOWY ROK budzi w nas nową energię, ale mimo planów wiosennego przebudzenia w naturze, trudno nam dostrzec, co i jak moglibyśmy zmienić w naszym życiu.

Kiedy w szkole, na uczelni lub w pracy dręczy nas nuda, rutyna, bezsilność i wydaje nam się, że pracujemy poniżej własnych możliwości albo przytłacza nas nadmiar obowiązków, zła atmosfera w pracy – to tracimy siłę do życia i nic po prostu nam się nie chce. Kiedy praca jest ponad nasze siły przetrwania, ze względu na stres czy obniżoną odporność psychiczną, albo czujemy, że na nic nie mamy w niej wpływu albo odnosimy wrażenie, że staliśmy się jej niewolnikami, to jest to objaw alarmowy: czas na zastanowienie!

Uwaga, jeśli pozostajesz w pracy jak w matni i jest to przykry obowiązek ze względu np. na kredyt albo zobowiązania finansowe, a mimo to zazdrościsz koleżance z pracy, że jej zwolnienie z pracy to przepustka do ciekawszych możliwości zawodowych, lub cieszysz się na wieść, że kolega złożył wypowiedzenie na rzecz dalszej kariery zawodowej to jest to – pierwszy krok do wypalenia zawodowego.

Przebudź się z letargu i właśnie teraz jest najlepszy moment na wyzwolenie drzemiącego w Tobie potencjału, który został uśpiony – daj sobie szansę, by uśmiechać się do siebie, a nie silić na sztuczny uśmiech! Najtrudniejszy 1 krok to zadanie sobie pytania: jakie mam mocne strony oraz obszary do rozwoju? – które radzi sobie zadać nasz coach i psycholog Dorota Wiatr. Zachęcamy również do przeczytania poniższych wskazówek dotyczących work planningu, a chętnych do umówienia wizyty i skonsultowania swoich planów.

Jak odkryć najlepszą wersję siebie,
czyli 5 kroków do work planningu pod okiem coacha

 1. Analiza własnych zasobów

  Odpowiedz sobie na to pytanie zastanawiając się jakie obszary umiejętności aktualnie rozwijasz na danym stanowisku, a jakie kompetencje drzemią w ukryciu? Wyobraź sobie, jakie okazje i zdarzenia rozwojowe Cię omijają, które powodują, że Twoje kompetencje nie ujawniają się w pełni, w świetle codziennych zobowiązań na studiach czy w pracy? Pomyśl: co już masz i chcesz nadal utrzymać, czego jeszcze nie masz, a chciałbyś mieć, oraz co masz i chciałbyś to wyeliminować oraz czego nie masz i wolałbyś nadal tego unikać? Jeśli masz kilka pasji to zanalizuj, którą z nich możesz wykorzystać do budowania swojej nowej roli zawodowej. Jeśli Twoje zainteresowania są bardziej ogólne to określ jaki element jest w nich najbardziej wyróżniający, by móc go wyostrzyć a następnie przenieść na grunt zawodowy. Przejrzyj się w lustrze swoich nawyków i przekonań, pozwól by zrobić miejsce także dla nowych treści.
 1. Budowanie świadomości własnych talentów

  Ujawnij siebie przed sobą samym i w odniesieniu do osób z otoczenia. W momencie kiedy przekazujemy drugiej zaufanej osobie to, co myślimy to sama forma narracji – konstruowanie wypowiedzi sprawia, że pojmujemy te treści w inny sposób w naszym umyśle, co może rzucić nowe światło na aktualny obraz sytuacji w pracy. Zbuduj wizję swoich talentów, które chcesz rozwijać w przyszłości, dzięki temu możesz zacząć w nie inwestować od zaraz, choćby właśnie przez zobrazowanie swojego kapitału możliwości. Następnie podziel się swoimi spostrzeżeniami z innymi, by budowana świadomość była obiektywna i nakreślona z różnych perspektyw. Zastanów się jaką najbardziej satysfakcjonującą rzecz robiłeś w pracy w swoim życiu, z jakiego osiągnięcia zawodowego byłeś najbardziej dumny? Spróbuj przypomnieć sobie co dokładnie powodowało wtedy, że żyłeś pełnią życia i sprawiało Ci satysfakcję, że byłeś w centrum swojego spełnienia się w pracy zawodowej.

 2. Audyt własnych wartości w życiu

  Zostań kontrolerem jakości własnego życia, wyznacz na nowo wskaźniki, które nawigują Twoją zawodową karierą i rozwojem osobistym. Sprawdź granice swoich możliwości, zweryfikuj jak działają zakresy w obszarach Twojej tolerancji w wartościach, które wyznajesz. Odkrycie siebie na nowo to proces przeżywania, nowe pomysły rodzą się niekiedy w bólach. Wciel się w rolę położnej i pomóż urodzić życzenie, którym chcesz się zająć na wiosnę. Zmiana potrzebuje też czasu i dojrzewania do jej realizacji. Zobacz jak Twój system wartości egzystuje w otoczeniu zawodowym i czy jest spójny z wartościami ludzi z pracy, oraz czy w ogóle pokrywa się z wartościami wyznawanymi przez organizację, w której pracujesz? „Jakość kontaktów międzyludzkich w dużej mierze zależy od umiejętności rozmowy i ujawniania siebie oraz formułowania swych autentycznych myśli i odczuć” to słowa Friedemanna Schulz von Thuna. Porównaj czy w pracy jesteś prawdziwym ja – czyli autentycznym sobą, czy tylko uśmiechasz się do złej gry?

 3. Wyznaczanie celów w życiu

  Najważniejsze w tym kroku jest określenie życzenia dotyczącego siebie w kontekście nowej roli zawodowej czyli postawienie pytania: jak chcesz, żeby było? Wyobraź sobie swoją mapę marzeń na najbliższe 5 lat. Być może któreś z konkretnych marzeń pozwolą Ci zrealizować plany na przyszłość, jeśli tylko przekujesz je na cel do zrealizowania. Różnica polega na tym, że o marzeniach śnimy i marzymy, a cele planujemy i realizujemy. Pomiędzy nimi jest droga i działanie! Przykład: Ania marzy, że w ciągu 3 lat chciałaby wraz z rodziną odbyć długą wyprawę do egzotycznego kraju. Aktualnie ma stabilną pracę, ale nie rozwija w niej umiejętności, ani nie uczy się nowych kompetencji. Impulsem do działania będzie zmiana pracy, podjęcie nowego wyzwania zawodowego, by móc rozwijać się oraz odłożyć pieniądze na wyprawę życia i spełnić swój sen o wyprawie w nieznane. Inspirację do wytyczenia celu można znaleźć w każdej sytuacji, na pewno warto marzyć i spełniać swoje marzenia. By urealnić swoje pomysły warto je zapisać lub zobrazować graficznie, dzięki temu ich moc nabierze sprawczego znaczenia. Może powycinaj zdjęcia z gazet, które odzwierciedlą Twoje marzenia, naklej je na duży arkusz i zawieś w widocznym miejscu w pokoju? Taka namacalna mapa marzeń pozwoli Ci nakreślić drogę dojścia do zmiany marzeń na działania!

 4. Realizacja work planningu

  Dobry plan to podstawa każdej realizacji projektu. Zmiana pracy, profesji, przekwalifikowanie zawodowe czy podjęcie decyzji o własnym biznesie to krok milowy w rozwoju. Warto przeskanować plan przed finalnym podjęciem w czyn według czasu jego realizacji, wskaźników do zmierzenia jego efektywności, realności i atrakcyjności celu. Plan pracy przy zmianie zawodowej wymaga generalnego remanentu swoich dotychczasowych zasobów oraz uwzględnienia elementów Twojej energii, pasji, spełnienia i podążania za nimi konsekwentnie i z cierpliwością mimo chwil zwątpienia. W realizacji naszych planów często to, co pilne przesłania nam to, co jest naprawdę ważne w życiu zawodowym i nie tylko. Odkrycie siebie samego w najlepszej wersji to trudne zadanie, ale niewątpliwie pomoże rozwinąć Ci skrzydła i sprawi, że mimo trudności będziesz uśmiechać się do samego siebie. Kiedy robisz coś, co sprawia Ci przyjemność, to nie traktujesz tego jak żmudną pracę tylko wyzwanie. Poczuj stan FLOW, który jest przyjemnością samego przeżywania aktywności!

  Przebudź się z letargu i daj sobie szansę na zmianę, zrzuć z siebie osłonkę skrępowania dotychczasowości istnienia w utartym schemacie stanowiska pracy czy roli zawodowej! Jeśli jednak mimo wysiłku w swoich przemyśleniach poruszasz się jak we mgle, to może odważysz się zwrócić do coacha kariery, który krok po kroku przeprowadzi i wesprze Cię oraz potowarzyszy Ci w odkrywaniu przez Ciebie możliwości i kierunku poszukiwań nowej aktywności zawodowej i rozwoju osobistego. Coach jest jak zwierciadło, w którym możesz się przejrzeć, aby z refleksją odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania w zakresie zmiany kariery, redefinicji sensu swoich poszukiwań zawodowych, narracji na kanwie wartości oraz stylu życia czy uskrzydlenia przez realizację pasji w pracy.