Praca nad traumą w 3 krokach? Jak to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie otrzymacie od naszej terapeutki – Joanny Rumińskiej.

Przepracowywanie traumy w 3 krokach


Dla kogo dedykowany jest taki rodzaj terapii?

Dla osób, które bezpośrednio doświadczyły wydarzeń traumatycznych, ale również dla osób, które były świadkami zdarzenia traumatycznego.

Skutki traumy można usunąć, a mózg może być skutecznie przebudowany.

Uzdrowienie po traumie zazwyczaj wymaga wsparcia wykwalifikowanych terapeutów lub doradców. Samodzielne radzenie sobie z traumą rzadko przynosi skutki, a próba zanegowania lub ukrycia problemu może jedynie pogłębić cierpienie, gdyż proces uzdrowienia wymaga od ofiary pełnego przetworzenia trudnych emocji.

Pracuję metodą przewijania “Rewind”

Technika ta nazywana jest techniką dysocjacji wizualno-kinestetycznej. To formalny sposób określania możliwości przeglądania i powtarzania wydarzeń w kontrolowany i dysocjacyjny sposób.

Oddziela ona intensywne emocje od samego wydarzenia, nie wymagając przy tym szczegółowego relacjonowania wydarzenia.
Stworzona w latach 90. przez dr. Davida Musa, który stworzył Międzynarodowe Stowarzyszenie Terapii Traumatycznej Rewind i prowadzi szkolenia w Wielkiej Brytanii.

Metoda ta łączy w sobie:

 • Techniki relaksacji
 • Metodę bezpiecznego miejsca
 • Oglądanie zdarzenia z bezpiecznego miejsca z różnych perspektyw
 • Skupia się na wizualizacji przyszłości po uwolnieniu traumy


Zalety:

 • Szybka – wystarczą tylko 3 spotkania
 • klient opowiada o zdarzeniu tyle ile chce lub w ogóle
 • technika oddziela intensywne emocje od wspomnienia

  Uwalnianie traumy porodowej:


  Dla kogo przeznaczone są takie spotkania?

  Dla kobiet które bezpośrednio doświadczyły porodu traumatycznego, ale również dla osób, które były świadkami takiego porodu.
  Trudny poród może być na tyle silnym urazem, aby wywołać Zespół Stresu Pourazowego. Dotyczy on 1,5 % – 6% kobiet rodzących. Czynniki wywołujące doświadczenie traumy w przebiegu porodu to poczucie utraty kontroli nad sytuacją, potęgowane silnymi doznaniami bólowymi oraz brakiem wsparcia ze strony osób bliskich (partnera, douli) i personelu.

  Jeśli czas trwania objawów jest dłuższy niż miesiąc, można przyjąć, że prawdopodobnie kobieta przeżywa Poporodowy Zespół Stresu Pourazowego – niestety często jest mylony z depresją poporodową . Trzeba pamiętać, że objawy mogą utrzymywać się krócej, wówczas mówimy o ostrej reakcji na stres. Możliwa jest także sytuacja, w której początek PTSD jest odroczony w czasie i objawy mogą wystąpić nawet po 6 miesiącach od doświadczenia sytuacji traumatycznej.
  eżeli masz wrażenie, że po porodzie jesteś inną osobą – to może oznaczać że cierpisz na PTSD- zespół stresu pourazowego:


Wstyd, poczucie winy, samoobwinianie, napiętnowanie, zmiany w relacjach z innymi, w tym:
trwały brak zaufania np. do partnera, do służby zdrowia, rewiktymizacja,- stawanie się ofiarą – i zmiana osobowości, ból, somatyzacja – problemy z obszarem miednicy, krocza, blizny, wtórna niepłodność, choroby będące skutkiem trwałego stresu: zaburzenia seksualne, ból w trakcie stosunku, utrata wiary, poczucie beznadziejności i rozpacz .
Część z tych objawów może przypominać objawy depresji poporodowej, niemniej większość skupia się na negatywnych odczuciach w stosunku do samego porodu. Duże znaczenie ma jednocześnie czas ich utrzymania. O traumie poporodowej mówi się dopiero, gdy tego rodzaju objawy nie ustępują po miesiącu od porodu.

To nie jest Twoja wina – możesz sobie pomóc – zapraszam na uwalnianie traumy porodowej metodą REWIND- Joanna Rumińska.