Dieta w Wielkanoc?

Krystyna Fiedler nasza dietetyk przygotowała kilka porad, które przydadzą się nie tylko osobom na diecie, ale każdemu z nas w przygotowaniu świątecznego menu.

Zachęcamy do lektury!

Jak przetrwać Święta wielkanocne na diecie?

W Święta bardzo dużo czasu spędzamy siedząc przy stole.
Wiąże się to oczywiście z ciągłym sięganiem po smakołyki.
Badania dowodzą, że objadanie kończy się rozregulowaniem ośrodka głodu i sytości.

Co zrobić, aby temu zapobiec?

• Przede wszystkim zadbaj, by oprócz tradycyjnych dań na świątecznym stole nie zabrakło produktów zawierających błonnik, który wypełnia żołądek i ułatwia trawienie. Może to być chleb razowy, kasze, niełuskany ryż, warzywa i owoce.

• Podczas świątecznych posiłków nakładaj sobie małe porcje. Staraj się także nie jeść zbyt szybko, bo wtedy na pewno zjesz więcej.

• Dodatkowo nie zapomnij o ruchu. Warto odejść od stołu, wyjść na spacer (obecnie raczej z psem), pobawić się z dziećmi. Dzięki temu spędzisz miło czas, a Twoja dieta nie zostanie zaprzepaszczona.

• Nie musisz rezygnować z tradycyjnych dań lub przygotowywać wszystkiego w wersji „odchudzonej”, liczy się przede wszystkim umiar.
Możesz pozwolić sobie na świąteczne ciasto, ale pamiętaj, że to nie ono jest podstawą diety.

• Dla osób, które boją się, że przez dietę i ograniczanie jedzenia będą głodne – warto pomyśleć o zdrowszych alternatywach świątecznych dań np. sałatka warzywna bez majonezu, pieczone drobiowe mięso zamiast smażonych tłustych, ryba zamiast kiełbasy, pasztet warzywny zamiast tradycyjnego mięsnego itp.

• Nie zapomnij o piciu wody. Odgrywa ona kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Śmiało można dodać do niej świeże owoce czy miętę.

• Alkohol pij z umiarem. Pobudza on apetyt i dostarcza organizmowi pustych kalorii. Najbardziej kaloryczne są słodkie likiery, koktajle i wina. Mały kieliszek likieru, czyli ok. 20 ml, może mieć nawet ponad 200 kcal, a 250 ml słodkiego białego wina zawiera 250 kcal. Najmniej kaloryczne jest wytrawne czerwone wino: 250 ml ma 140 kcal i szampan: jeden kieliszek to 60 kcal.

• Pamiętaj, że okres świąteczny się kończy i warto szybko powrócić do zbilansowanej diety 

Zdrowych, wesołych i smacznych Świąt!