W Tłusty Czwartek na diecie?

Nadszedł Tłusty Czwartek, a wraz z nim chęć na słodkości.
Jak sobie z nią poradzić? Ulec czy zachować silną wolę? Podpowie Krystyna Fiedler – nasz dietetyk.

Pacjenci często pytają czy podczas diety mogą sobie w ten wyjątkowy dzień pozwolić na pączka. Nierzadko też pytanie brzmi nie „czy” tylko „Ile pączków mogę zjeść?”

Tak dla jasności, jeden tradycyjny pączek z lukrem i dżemem to ok 300 kcal (70g). Wartość ta może się różnić w zależności od tego na jak szczególny egzemplarz trafiamy, im więcej dodatków w postaci posypek czy wyszukanego nadzienia, tym pączek bardziej kaloryczny.


Jak zatem przetrwać ten dzień?

Postawmy przede wszystkim na umiar. Zawody w jedzeniu pączków na czas niestety nie będą najlepszym pomysłem. Ale jeśli pozwolimy sobie na zjedzenie jednego albo dwóch pączków to świat się nie zawali. W jadłospisie osoby zdrowej znajdzie się miejsce na taki smakołyk. Zachowajmy jednak umiar i zdrowy rozsądek.

Niestety niektóre osoby muszą tego dnia być bardziej ostrożne. Podczas stosowania diety redukcyjnej, leczniczej czy eliminacyjnej najlepiej skonsultować się ze swoim dietetykiem.

Można również pokusić się o przygotowanie „odchudzonych” pączków np. pieczonych, a nie smażonych. Ale zazwyczaj pozwalamy sobie na zjedzenie większej ilości takich smakołyków, tłumacząc, że to zdrowsza wersja. Każdy musi ocenić swoją silną wolę.

Gdy już chcemy pozwolić sobie na słodkości, warto pamiętać o tym aby nasze pozostałe posiłki były zdrowe i obfitowały w warzywa!
Postawmy też na aktywność fizyczną, która nie tylko pozwoli spalić kalorie, ale doskonale wpłynie na zdrowie i nastrój!